Årsplan Måken barnehage

7 Trafikksikker kommune

Barnehagene i Hå skal gjennom arbeid med fagområdet nærmiljø og samfunn bidra til at barna lærer å orientere seg og ferdes trygt i trafikken. 

Trafikksikkerhet skal være en naturlig del av barnehagens innhold og beskrevet i årsplanen

7.1 Trafikkopplegg for barna

Hvert år i september bruker Måken barnehage Trygg trafikk sitt opplegg om trafikksikkerhetsarbeid.

 Beltedyret Tarkus og Naffen og Arne, blir brukt for å formidle trafikkregler for fotgjengere, og om hvordan vi skal bruke sansene våre i trafikken.  Barna lærer blant annet at vi må bruke bilbelte, hjelm og refleks. 

Når vi er på tur så er vi oppmerksomme på å ta med barna i å observere og vurdere trafikkbildet. F.eks. så er barna med og ser og vurderer om vi kan gå over veien. 

Hva som fokuseres på og hvor mye er avhengig av hvilken avdeling barnet er på.

7.2 Informasjon til foreldre/foresatte

Barnehagen skal informere om trafikksikkerhet og trafikkopplæring på foreldremøte på høsten.

 Vi oppfordrer og forventer at bilene skrus helt av ved henting og levering.

 Dersom vi reiser på turer som krev sikring i bil, taxi eller tog følger barnehagen de reglene som gjelder. 

Vi er så heldig å ha kaien som nærmeste nabo, dette betyr også at vi må ha ekstra fokus på sikkerhet når vi går på tur. Barnehagen informerer også på foreldremøte om sikkerhet og samarbeid i forhold til sjøen.